واردات کاغذ خارجی

واردات، کاغذ خارجی بازار را قبضه کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه کمبود تولید و پایین بودن کیفیت کاغذهای داخلی، بازار را ناگزیر به واردات کرده است، گفت: ۸۵ درصد کاغذهای موجود در بازار به کاغذهای وارداتی تعلق دارد.

چندی پیش «ابوالفضل روغنی گلپایگانی» رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از توقف تولید کاغذ چاپ و تحریر در کارخانه های داخلی کشور خبر داد و دلیل آن را اشباع بازار از کالاهای وارداتی عنوان کرد.

وی اعلام کرد: کارخانه چوب و کاغذ مازندارن،‌ کاغذ تبریز و کارخانه پارس سه کارخانه تولیدکننده کاغذ چاپ و تحریر در کشور هستند که در سال ۹۶ تولید جدی نداشتند،‌ زیرا تمام نیاز بازار از طریق واردات انجام شد و تولیدات این کارخانه‌ها انبار یا خمیر شده اند.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” واردات کاغذ بدون انحصار مشمول ارز ” را نیز مطالعه نمائید

در این ارتباط، «سیدحسین میرباقری مهرآبادی» رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا، گفت: بعضی از کاغذها و مقواها مثلا کاغذ گلاسه و مقوای اف.بی.بی (مقواهای مورد استفاده برای بسته بندی محصولات غذایی و بهداشتی) اصلا در کشور تولید نمی شود و غالب کاغذهای تولید داخل نیز نه نیاز بازار را تامین می کند و نه از کیفیت کافی برخوردار است.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان در بازار نیاز به کالایی با کیفیت بالا و با قیمتی مناسب دارند و تا زمانی که این شرایط در تولید داخل مهیا نشود، مجبوریم نیاز بازار را با واردات کاغذ از دیگر کشورها تامین کنیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوا با اشاره به اینکه بیشترین کاغذ وارداتی از کشورهای چین، اندونزی و کره جنوبی تامین می شود، گفت: برای اتکا به تولید داخل، کیفیت و قیمت کاغذهای داخلی را ارتقا دهیم.

میرباقری یکی از دلایل پایین بودن کیفیت کاغذهای داخلی را به روز نبودن دستگاه ها و ماشین آلات تولید کاغذ ذکر کرد و ادامه داد: افتخار منِ ایرانی است که کالای ایرانی را در بازار عرضه کنم اما تا زمانی که تولید کافی و با کیفیت نداریم، نمی توان نیاز بازار را نادیده گرفت.

واردات کاغذ

 

نوشته های مرتبط