تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

واردات کاغذ در چند روز اخیر

هفته ای که گذشت حاوی اخبار مهمی در حوزه کتاب و نشر از جمله در زمینه واردات کاغذ و حل مشکلات مالی موسسه ای چون میراث مکتوب بود.

هفته‌ای که گذشت، به عنوان آخرین هفته بهار ۹۷، حاوی ۱۳ خبر مهم در حوزه کتاب و نشر بود که تعدادی از آن‌ها درباره بهبود وضعیت اقتصادی و وعده‌هایی برای این بهبود بودند. از جمله این اخبار می‌توان به واردات کاغذ با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی یا وعده هیئت امنای مرکز میراث مکتوب برای حل مشکلات مالی اشاره کرد.

تذکر این نکته لازم است که در هفته‌های نسبتا آرام پس از نمایشگاه کتاب تهران هستیم و هفته گذشته با ۱۲ خبر را هفته‌ای پرخبر به شمار آوردیم.

گزارش یک هفته با کتاب، در هفته گذشته حاوی ۱۲ خبر بود که ۶ خبرش داخلی و ۶ خبرش خارجی بودند. اما این هفته گزارش پیش رو، دربرگیرنده ۱۳ خبر است که از این تعداد، ۳ خبر خارجی و باقی اخبار، داخلی هستند. از این بابت دوباره کفه ترازو به نفع خبرهای داخلی سنگین شد.

در ادامه گزارش مرور اخبار مهم حوزه کتاب و نشر را در این هفته از نظر می‌گذرانیم:

واردات صدها تُن کاغذ بالکی به کشور

یکی از خبرهای مهم این هفته که به طور اختصاصی در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت، واردات صدها تن کاغذ بالکی با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به کشور بود. یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

هفته گذشته بود که بانک مرکزی در جلسه فوق‌العاده کارگروه کاغذ کشور با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر موافقت کرد که بر اساس تصمیم یادشده، کاغذ چاپ و تحریر بدون واسطه مشمول دریافت ارز ۳۸۰۰ تومانی خواهد بود. به این ترتیب، واردکنندگان این نوع کاغذها دیگر الزامی به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند.

افتتاح نمایشگاه سئول

پس از خبر پیشین که مربوط به جزئیات حضور ایران در نمایشگاه سئول بود، این نمایشگاه چهارشنبه ۳۰ خرداد افتتاح شد و خبر این رویداد در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت. یورگن باس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از سخنرانان آئین افتتاحیه این رویداد بود.

۳۲ کشور و ۴۸۰ شرکت انتشاراتی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند. با توجه به بهبود روابط بین کره جنوبی و کره شمالی، در این دوره سالنی برای نمایش کتاب‌ها و تصاویری از کره شمالی اختصاص داده شده است تا تصویر مناسبی از کره شمالی در این نمایشگاه معرفی شود.

واردات کاغذ در چند روز اخیر

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *