تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

واردات کاغذ و مقوا با ارز دولتی

دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تأمین ارز بیش از ۱۷۰ هزار تن کاغذ طی یک ماه گذشته از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت:‌ بیش از ۱۵۰ میلیون دلار اعتبار تأمین شده است.

از همایون امیرزاده، دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کاری این کارگروه گفت:‌ ما روز گذشته اولین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ را با مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار کردیم. البته این دومین جلسه رسمی کارگروه بود،‌ نخستین جلسه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرداد ماه برگزار و درباره کلیات موضوع کاغذ بحث شد.

وی ادامه داد:‌ در جلسه روز گذشته‌، که با حضور اعضای منتخب شامل نمایندگان حوزه مطبوعات، نمایندگان حوزه نشر، انجمن واردگنندگان کاغذ و مقوا‌،‌ نمایندگان وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت،‌ نمایندگان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و … به ریاست نماینده وزیر در کارگروه مجید انتظامی برگزار شد، ضمن بررسی مصوبات کارگروه کاغذ کشور و ستاد تنظیم بازار به رصد وضعیت موجود کاغذ چه از نظر میزان واردات، میزان ثبت سفارش و همچنین میزان کالای ترخیص شده در چهار ماه اول سال پرداخته شد.

او تصریح کرد: همچنین فهرست دوم واردکنندگانی که اقدام به دریافت پرفورم‌ها کرده بودند،‌ در هر دو حوزه کاغذ مطبوعات و کاغذ چاپ و تحریر مورد بررسی قرار گرفت،‌ با توجه به اهمیت موضوع و به منظور صحت سنجی اطلاعات ارائه شده در خصوص متقاضیان مقرر شد در قالب یک کارگروه تخصصی درخواست‌ها از نظر قیمت، تناژ و مجموعه‌های متفاوت دیگر بررسی شده و نهایتاً در جلسه آتی کارگروه که هفته آینده برگزار می‌شود، تکلیف واردکنندگان فهرست دوم مشخص شود.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” کمبود مواد اولیه در صنعت چاپ ” را نیز مطالعه نمایید.

۴۰متقاضی برای ورود به فهرست دوم واردکنندگان کاغذ مورد تایید وزرات ارشاد

او با بیان این مطلب که اکنون ۴۰ نفر متقاضی واردات کاغذ شده‌اند‌، گفت: ۲۰ نفر در حوزه مطبوعات و ۲۰ نفر در حوزه نشر متقاضی قرارگرفتن در فهرست دوم واردکنندگان تاییدی وزارت ارشاد هستند،‌ این واردکنندگان پرفورم‌ها را دریافت کرده اند به عبارت دیگر شرط بررسی درخواست متقاضیان دریافت پرفرم‌هاست. پرفورم‌ها تعیین‌کننده این هستند که چه میزان کاغذ با چه قیمتی از کدام کشور و کارخانه خریداری شده است.

اخذ تعهدنامه از واردکنندگان ضروری شد

امیرزاده در خصوص مصوبات این کارگروه گفت:‌ بر اساس مصوبات این کارگروه ثبت سفارش‌ها از این به بعد بدون اخذ تعهد‌نامه مبنی بر توزیع کاغذهای وارداتی بر اساس نیازهای کشور انجام نمی‌شود، بنابراین در کنار آیکون‌های مربوط به درج اطلاعات متقاضیان و شرایط و ضوابط مربوطه همه متقاضیان مکلف هستند که نسبت به تکمیل فرم تعهد‌نامه اقدام کنند.

برداشتن سقف واردات کاغذ و هماهنگی آن متناسب با نیاز کشور

مدیرکل روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:‌ موضوع دیگری که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت این بود که با توجه به اینکه ما از نظر ذخایر استراتژیک کاغذ در کشور دچار مشکل هستیم،‌ سقف واردات بر اساس نیاز کلی کشور تبین خواهد شد. پیش از این مصوبه شده بود که وارد کنندگان فقط در سقف میزان واردات سال گذشته خود می‌توانند اقدام کنند،‌ ما دیروز تصویب کردیم که این سقف واردات را برداشته و متقاضیان بتوانند تا نیاز سالانه کشور کاغذ وارد کنند. برای نمونه اگر فردی سال گذشته هزار تن کاغذ وارد کرده است،‌ و امسال درخواست ۳ هزار تن را دارد، بر اساس نیاز کشور این ۳ هزار تن را بتواند وارد کند.

دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: با توجه به ثبت سفارشات خوبی که انجام شده است،‌ نگرانی برای کمبود کاغذ در کشور وجود ندارد؛ هیچ نگرانی در خصوص تامین نیاز کشور تا پایان سال وجود ندارد، روند ثبت سفارش‌ها و سرعت خوبی بانک مرکزی در تامین ارز متقاضیان امیدوارکننده است.

تأمین ارز بیش از ۱۷۰ هزار تن کاغذ در یک ماه گذشته

او با اشاره به آمارها گفت: در حالی که در پایان سه ماه اول سال نزدیک به ۵۰ میلیون دلار برای واردات کاغذ تامین شده بود، ظرف یک ماه گذشته این تأمین ارز شیب خوبی گرفته است،‌ و رقم تامین شده به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. بر این اساس بیش از ۱۷۰ هزار تن کاغذ در یک ماه گذشته تامین ارز شده است.

بنا به گفته امیرزاده؛ مجموعه اقدامات وزارت صنعت‌، معدن و تجارت‌، بانک مرکزی، وزارت ارشاد و هم چنین فعالان این بخش اثرگذار بوده است، اینکه ما نگرانی از کمبود کاغذ نداشته باشیم خبر خوبی است برای حوزه نشر. در حوزه مطبوعات هم معاونت مطبوعاتی اطمینان خاطر داده است،‌ در حال حاضر برای تامین کاغذ کلیه روزنامه‌هایی که نیاز به کاغذ دارند از طریق واردکنندگان اعلام آمادگی کرده است، حتی تأمین کاغذ روزنامه‌ها در سطح استان‌ها، نیز در دستور کار معاونت مطبوعاتی قرار گرفته است.

واردات کاغذ و مقوا با ارز دولتی

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *