تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

وضعیت بازار کاغذ در یک هفته اخیر

با وجود تدبیر دولت برای حفظ ثبات بازار کاغذ،‌ طی یک هفته گذشته شاهد افزایش قیمت قابل توجه کاغذ چاپ و تحریر هستیم . جالب اینکه هیچ واردکننده‌ای حاضر به فروش کاغذ خود نمی‌شود.

با وجود تزریق دلار ۴۲۰۰ تومانی به بازار کاغذ برای واردات هزاران تن کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، و بازگشت آرامش نسبی به بازار،‌ دوباره در یک هفته گذشته تلاطم در بازار کاغذ به وجود امده و با افزایش قیمت شدید در کاغذ چاپ و تحریر مواجه شدیم.

بر این اساس قیمت هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی در بازار که تا پیش از این ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید‌، به ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان افزایش یافته است.

هم‌چنین کاغذ گلاسه و مقوای پشت طوسی نیز با افزایش قیمت نسبی مواجه بوده است،‌ بسیاری از کارشناسان بازار کاغذ حباب ایجاد شده را ناشی از تاخیر در ارسال محموله‌های خریداری شده به ایران دانسته‌اند.

رحیمی فروشنده کاغذ ضمن تایید افزایش قیمت کاغذ به تسنیم گفت:‌ با وجود اینکه با افزایش قیمت در بازار مواجه هستیم هیچ واردکننده‌ای حاضر نیست کاغذ بفروشد،‌ با سرمایه یک میلیارد تومانی نتوانستیم حتی چند بند کاغذ چاپ و تحریر خریداری کنیم.

مدیر بازرگانی رضوان نیز از عدم خرید و فروش در بازار کاغذ خبر داده و اضافه می‌کند: کاغذ را گران کرده‌اند اما هیچ بازرگانی حاضر به فروش کاغذ نیست،‌ معلوم نیست چرا با وجود افزایش قیمت کاغذها را نمی‌فروشند.

سید‌حسن میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا اما معتقد است که افزایش قیمت اخیر در بازار کاغذ واقعی نیست و حباب است، این افزایش قیمت بدلیل تاخیری است که در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش آمده است،‌ تصور می‌کنم به محض رسیدن کاغذهای خریداری شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی به ایران این افزایش قیمت از بین برود.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” تاثیر قیمت دلار بر بازار کاغذ ” را نیز مطالعه نمائید

وی ضمن اظهار امیدواری نسبت به پایین آمدن قیمت کاغذ در بازار با ترخیص کالاهای وارد شده از گمرک گفت:‌ نوسانات بازار دلار خواه ناخواه تاثیر خود را روی بازار کاغذ نیز نشان می‌دهد.

غلامرضا شجاع نماینده مصرف‌کنندگان کاغذ نیز ضمن انتقاد از عملکرد سازمان تعزیرات در این زمینه گفت: تعزیرات نباید تنها به جریمه اکتفا کند،‌ بلکه باید واردکننده‌های متخلف را شناسایی کند و با همکاری سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و دفتر اقتصاد و بازرگانی وزرات صنعت و بخش خصوصی که مصرف کننده کاغذ است،‌ محموله‌ها را شناسایی گرد و واردکنندگان را وادار به فروش کند.

او هم‌چنین گفت:‌ ما از واردکنندگان اصیل می‌خواهیم جلوی این بی انضباطی را بگیرند،‌ تا افراد غیرحرفه‌ای وسوسه ورود به بازار را نداشته باشند

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *