وضعیت کاغذ روزنامه

وضعیت کاغذ روزنامه

هرچند تعطیل شدن کارخانه های کاغذسازی چین و هند به دلیل آلایندگی و افزایش قیمت جهانی خمیر کاغذ در قیمت کاغذ تاثیر گذار است اما دلایل کافی برای پیدا نشدن آن در بازار نیست. تولید نشدن کاغذ روزنامه در کشور طی امسال و نبود سفارش و واردات به موقع کاغذ توسط بازرگانان، می تواند از دلایل نبود کاغذ روزنامه در روزهای اخیر باشد.

طبق آمارهای رسمی گمرک، واردات کاغذ روزنامه در سال گذشته تنها در چهار ماه ابتدایی سال صورت گرفته که عمده آن در اردیبهشت بوده است و پس از آن، در هشت ماه دیگر، واردات کاغذ روزنامه انجام نشده است. نکته جالب دیگر این که ثبت سفارش واردات کاغذ تا تحویل آن در تهران، دو تا شش ماه زمان می برد.

با وجود این، شاهدیم فروردین امسال در مجموع سه هزار تن کاغذ (عمدتا از روسیه) وارد کشور شده که حتی در مقایسه با مدت مشابه مقدار آن کمتر از سال قبل است. نکته جالب تر این که اگر ادعای واردکنندگان کاغذ را مبنی بر نقش مهم تعطیلی کارخانه های کاغذسازی چین در این بحران بپذیریم، با توجه به سهم ۴درصدی کاغذ چینی از واردات سال گذشته، این موضوع تأثیر مستقیمی بر واردات کاغذ روزنامه در ایران نداشته و تنها می توانسته با افزایش واردات کاغذ توسط چین، تأثیری غیرمستقیم بر بازار ایران داشته باشد.

طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت در اردیبهشت ماه امسال ۲۷ هزار تن کاغذ روزنامه به ارزش ۲۳ میلیون دلار ثبت سفارش شده است که با توجه به این که معمولا تنها نیمی از ثبت سفارش ها به واردات منجر می شود، می توان حدس زد که به احتمال فراوان وضعیت بحرانی کاغذ روزنامه همچنان ادامه دارد.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” کاهش قیمت کاغذ ” را نیز مطالعه نمائید

مقدار مورد نیاز کاغذ روزنامه در کشور

در کشور ما با توجه به شمارگان روزنامه های موجود و همچنین با در نظر گرفتن مقدار تولید داخل و واردات صورت گرفته در سال گذشته، به چیزی حدود ۶۵ هزار تن کاغذ روزنامه نیاز است. هرچند این مقدار به احتمال فراوان امسال به دلیل کم شدن شمارگان و حذف بعضی از نشریات که قادر به ادامه حیات با این وضع کاغذ نیستند، به رقم کمتری خواهد رسید

وضعیت کاغذ روزنامه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *