تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

ویژگی های چاپ افست رول

واحدهای چاپ افست رول از اصول فنی مشابه ماشین های افست ورقی برخوردار هستند، تفاوت هایی مثل سیستم های گیره پلیت و لاستیک. قسمت های آب و مرکب دان در این ماشین ها از لحاظ طراحی طراحی سیستم ها دچار تغییراتی شده است، به خصوص روش های به کار گرفته شده برای مرطوب کردن رول نوردهای ویبراتور برای ماشین های رول با سرعت بالا مناسب نیستند.

تفاوت عمده ای که بین ماشین افست ورقی و رول وجود دارد، این است که ماشین چاپ رول می تواند با رول کاغذ به طور مداوم چاپ کند و در نتیجه هیچ اختلال و توقفی در مرحله چاپ که ناشی از مشکلات رجیستر نشدن در لبه کاغذ است، به وجود نخواهد آمد و اشکالاتی که ممکن است به واسطه انتقال کاغذ ورقی به وسیله پنجه در تمام مراحل عبور کاغذ در ماشین به وجود آید نیز در ماشین رول وجود ندارد. رجیستر شدن کاغذ در خلال چاپ به وسیله کشش رول تامین می شود و در نتیجه مسئله سنجاق و نشان از موضوع بحث خارج می شود.

کیفیت چاپ : دستگاه های چاپ رول با عرض چند متر و با سرعت بیشتر از ۸۰۰۰۰هزار دور در ساعت ساخته شده و در دسترس می باشند و معمولا کنترل دستگاه های چاپ رول به صورت میزهای کنترل مرکزی و جدا از دستگاه می باشند.

چاپ و تولید دستگاه های رول همانند دستگاه های چاپ افست ورقی که معمولا توسط یک و یا دو چاپ کار انجام می شود امکان پذیر نمی باشد، بلکه کنترل این دستگاه ها به صورت تیمی می باشد. برای کنترل این دستگاه ها هر فرد دارای وظیه ای مشخص مانند کنترل روی هم خوردگی علائم مونتاژ، کنترل بالانس آب و غیره می باشد. در کنار کنترل بخش های مختلف چاپ، واحدهای دیگری مانند مراحل تکمیلی و تحویل نیز باید تحت کنترل و نظارت اعضا گروه قرار گیرد.

مرکب چاپ : اساس این روش بر مبنای وارنیش پایه گذاری شده است که حلالیت رزین های تشکیل دهنده آن در مرز رسوب کردن قرار دارد، بدین معنی که اگر بخشی از حلال معدنی بیرون بیاید یا از سطح چاپی خارج شود، رزین حل شده در وارنیش مرکب چاپ بلافاصله رسوب می کند. پس این نوع وارنیش ها هم از خاصیت اکسیده شدن برخوردارند و هم در اثر رسوب رزین سریع نشست پیدا می کنند. رزین جامد در سطح چاپی کاملا بدون چسبندگی تثبیت می شود رزین باقی مانده چون بخشی از آلکید را نیز .داراست به مرور زمان اکسید شده و فیلم سختی به وجود می آورد، اما مثل مرکب های اکسیداتیو مقاومت سایش بالایی ندارند. بنابراین بخشی از خواص مرکب های سرد و گرم را دارا می باشد.

این مرکب ها به طور کلی با مرکب های  غیر هیت ست متفاوت هستند و امکان استفاده از آنها به صورت جای گزینی در روند تولید ممکن نیست. مرکب های هیت ست سریع خشک شونده اند و برای چاپ افست رول به کار می روند. حلال های این مرکب تبخیر شونده اند و با تبخیر آنها رزین بر روی کاغذ می نشیند. با این روش، فرصتی برای پخش شدن، آغشته شدن و رسوخ مرکب به درون کاغذ خواهد بود.

منبع : کتاب ماشین آلات صنایع چاپ
ترجمه : داوود لطفی

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *