تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چاپ افست در ایران | پویا هنر نوین (offset in iran)

چاپ افست در ایران | پویا هنر نوین (offset in iran)

دستگاه چاپ افستاُفست در ایران

در ايران قدم‌هاى اوليه چاپ به‌وسيله افست توسط چاپ لترپرس برداشته شد. مشهورترين دستگاه‌هاى چاپ افست، محصول کارخانه‌هاى (هايدلبرگ) و (رولند) آلمان غربى (پلانتا) آلمان شرقى است که بين سال‌هاى ۱۳۱۸ – ۱۳۱۷هـ.ش. برابر با ۱۹۳۹ ميلادى به ايران وارد شد.
اولين چاپ‌خانه‌اى که در ايران داراى ماشين افست شد، چاپ‌خانه مجلس بود که يک ماشين چاپ افست ساخت آلمان با مارک پلانيت بين سال‌هاى ۱۳۱۸ – ۱۳۱۷هـ.ش. برابر با ۱۹۳۹ ميلادى خريدارى کرد. اين ماشين با ژنراتورهاى مجلس کار مى‌کرد و براى چاپ تمبر مورد استفاده قرار مى‌گرفت.
تمبر، سفته، برات، دسته‌چک‌ها و تمامى اوراق بهاءدار با اين دستگاه چاپ مى‌شد. در سال ۱۳۲۰ چاپ‌خانه رنگين با چاپ افست شروع به‌کار کرد و هدف آن چاپ دفترچه‌هاى شناسنامه بود. در سال ۱۳۲۷ چاپ‌خانه بانک ملى ايران ماشين افست پلانتا را خريدارى نمود و پنجمين چاپ‌خانه، چاپ‌خانه اطلاعات بود که در سال ۱۳۲۸ يک افست يک برگى خريدارى کرد. پس از مدتى يک ماشين دو ورقى خريد که براى نشريه اطلاعات و ماشين سوم براى چاپ پوسترهاى سينمائى و تجارى به‌کار مى‌رفت. چاپ‌خانه بزرگ افست در سال‌هاى ۱۳۳۸ و ۱۳۳۷ براى چاپ کتاب‌هاى درسى تأسيس شد. چاپ‌خانه کيهان در سال ۱۳۳۷ داراى ماشين افست شد و از سال ۱۳۴۲ چاپ‌خانه‌هاى ديگرى با سرمايه‌هاى شخصى شروع به‌کار کردند. در حدود سال‌هاى ۱۳۱۴ روزنامه اطلاعات ماشين روتاتيو را به‌کار برد و بعدها روزنامه کيهان، آيندگان و پست تهران صاحب ماشين روتاتيو شدند.

چاپ‌ افست در ایران‌ از 1357‌ به‌ این‌ سو به‌ طور کلی‌ بر اثر چند عامل‌ رو به‌ رشد نهاده‌ است‌:

افزایش‌ عناوین‌ کتاب‌ و نشریه‌، برداشته‌ شدن‌ ممیزی‌،گسترش‌ آموزش‌ چاپ‌، انتشار نشریه‌های‌ تخصصی‌ در این‌ زمینه‌، گسترش‌ و تقویت‌ صنف‌ چاپ‌ و صنف‌های‌ وابسته‌، ورود تجهیزات‌ و فنون‌ جدید چاپ‌، به‌ ویژه‌ استفاده‌ از رایانه‌ و دستگاه‌ها و شبکه‌ها و نظام‌های‌ رایانه‌ای‌ که‌ انقلابی‌ در اطلاعات‌ و ارتباطات‌ در سطح‌ جهانی‌ به‌ بار آورده‌ است‌، توسعه دانشگاه‌ها و آموزش‌ عالی‌، افزایش‌ جمعیت‌ و رشد سریع‌ نسل‌ جدید لازم‌التعلیم‌ و نیاز به‌ چاپ‌ منابع‌ جدید، گسترش‌ نهضت‌ سوادآموزی‌ و نظایر اینها.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *