تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چاپ جعبه پیتزا

🔶 جعبه پیتزا یا بسته‌بندی پیتزا یک جعبه مقوایی است که پیتزاهای گرم به جهت حمل برای مشتری در آن نگهداری می‌شود. طراحی جعبه‌ پیتزا باعث سهولت قابل ملاحظه‌ای در حمل غذاهای بیرون‌بر می‌شود. جعبه‌های پیتزا مقاوم، ارزان، قابل انبار شدن، عایق حرارتی برای تنظیم رطوبت و مناسب برای حمل و نقل مواد غذایی هستند. علاوه بر این، این نوع جعبه‌ها دارای فضایی برای انجام تبلیغ محصول می‌باشد. باید توجه داشت جعبه پیتزا متفاوت از جعبه‌های پیتزای منجمد و آماده که شامل محصولات یخ زده که در فویل‌های پلاستیکی بسته‌بندی می‌شوند، است.

🔶 اغلب بسته‌بندی‌ها برای حمل پیتزا از مقوا ساخته شده‌اند، زیرا این ماده ارزان و دارای ویژگی‌های بسیاری مفیدی است. در بسته‌بندی جعبه‌های پیتزا هم مقوای فیبر جامد و هم مقوای تک جداره راه راه (کرکره‌ای) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقوای راه راه معمولا از مقوای سایز E فلوت (امواج میکرو و یا خوب با گام فلوت از ۱ تا ۱/۸ میلی‌متر) استفاده می‌شود، اما مقوای B فلوت با گام ۲/۲ تا ۳ میلی‌متر هم در بعضیی موارد استفاده می‌شود.

🔶 جعبه‌های پیتزا ساخته شده از تخته فیبر جامد برای انبار شدن به تقریبا نیمی از فضای جعبه با مقوای E فلوت نیاز دارد و همچنین به یک چهارم فضایی که جعبه‌ها با مقوای B فلوت اشغال می‌کنند نیاز دارد. به غیر از نوع ماده، استحکام و پایداری جعبه پیتزا وابسته به نوع ساختار و فرمی است که جعبه تا خورده می‌شود.

چاپ جعبه پیتزا

🔶 جعبه پیتزا باید دارای قابلیتی باشد که در جریان حمل و نقل پیتزای پخته شده کمترین کاهش کیفیت ممکنه را داشته باشد. این به این معنی است که جعبه پیتزا باید دارای دو وظیفه باشد که جمع آن‌ها با همدیگر آسان نیست: از یک سو، جعبه پیتزا باید در مقابل هوای سرد بیرون عایق باشد تا بتواند پیتزا را در درون جعبه گرم نگه بدارد. مشتریان یک دمای بین ۷۰ تا ۸۵ درجه سانتی‌گراد را برای یک پیتزا ایده‌آل در نظر می‌گیرند. از طرف دیگر، جعبه باید پیتزا را از نرم و خیس شدن محافظت کند به طوریکه پوسته و پوشش آن ترد مانند موقعی که از تنور درآورده می‌شود، باقی بماند. برای رسیدن به این هدف، بخار ناشی از پیتزا باید راهی برای خروج داشته باشد( بخشی توسط سوراخ‌های تهویه و بخشی از طریق مقوا) و یا توسط جعبه جذب گردد.

🔶 در چاپ جعبه پیتزا نه تنها ساختار هندسی مقوا تعیین کننده پایداری و استحکام جعبه است، بلکه  نوع کاغذ و گرماژ در این مقوله بسیار تاثیر گذار است. برای قسمت داخل جعبه از مقوای سینگل استفاده می‌شود. این مقوا نه تنها باعث استحکام جعبه می‌شود، بلکه باعث مقاومت در برابر رطوبت و روغن می‌شود. برای کاهش فضا نیاز به این است که بسته‌بندی‎ها در کمترین مقدار در انبار ذخیره شوند. فضای ذخیره کردن مورد نیاز بسیار به صخامت مختلف مواد بستگی دارد.

🔶 جعبه‌های پیتزا ساخته شده از مقوای تک جداره راه راه که با عایق‌های اضافی مجهز نیست باعث خنک شدن پیتزا می‌گردد. این موضوع بخصوص حین حمل و نقل‌هایی که حدود ۱۰ دقیقه و بیشتر از این زمان طول می‌کشد، بسیار مشهود است.

🔶 روغن موجود در خمیر پیتزا وقتی‌که در تماس با مقوا قرار گیرد، باعث استخراج جوهر موجود در سلولزهای مقوا می‌گردد. برای جلوگیری از تغییر طعم پیتزا که از ترکیب مواد مقوا بوجود می‌آید و همچنین برای متوقف کردن خیس شدن مقوا یک پوشش فویل نازک از آلومینیوم در درون جعبه پیتزا قرار می‌دهند. راه حل دیگر این است که یک ترکیب از مقوا و کاغذ خشک(کاغذ بلاتینگ)  یا کاغذ مومی در تهیه جعبه استفاده شود. اگر چه این کار باعث تغییر قابل ملاحظه‌ای در خواص ترمودینامیکی جعبه پیتزا می‎‌گردد.

🔶 با توجه به موارد ذکر شده در چاپ جعبه پیتزا حفظ کیفیت ماده غذایی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و بدین منظور شرکت پویا هنر نوین با بهره گیری از مواداولیه مطلوب و طراحی خلاقانه شما را در مسیر درست چاپ جعبه و بسته بندی هدایت می کند. در صورت تمایل می توانید با کارشناسان مجموعه ارتباط گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

 

نوشته های مرتبط