تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چاپ دیجیتال یا چاپ افست ؟

همیشه برای مشتریان جای سوال دارد که کدامیک از روش های چاپ مناسب تر هستند. بین دو روش چاپ افست و چاپ دیجیتالی، همیشه اختلاف نظر وجود دارد. براستی کدام یک از این دو روش مناسب تر است؟ برای پرداختن به این موضوع بهتر است موارد زیر را بررسی کنیم.

تعداد تیراژ در چاپ

در چاپ افست می توان به هر میزان و تعدادی که مشتری بخواهد، تیراژ چاپ را افزایش داد. این در حالی است که در چاپ دیجیتالی تعداد تیراژ کمتر است. همین امر موجب شده تا بسیاری به چاپ افست علاقه بیشتری نشان دهند. در واقع دستگاه های چاپگر دیجیتالی برای چاپ میلیونها برگ ساخته نشده اند. اما چاپ افست می تواند کار چاپ را در تعداد بی شماری بر عهده بگیرد. بنابراین می توان در این مورد چاپ افست را بر چاپ دیجیتالی ترجیح داد. بویژه اگر چاپ برای کارهای با تیراژ بالا باشد.

کیفیت چاپ

زمانی که حرف از کیفیت می شود، باید از روش چاپ دیجیتال نام برد. این روش از نظر کیفیت به روش افست برتری دارد. در حالی که افست می تواند نوشته ها و متون را به خوبی به چاپ برساند، برای چاپ تصاویر مناسب نیست. بویژه اگر کار چاپ به منظور امور تبلیغاتی و یا طراحی و دکوراسیون باشد، تنها روش دیجیتالی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. در این مورد چاپ افست مناسب نیست و تنها برای چاپ امور معمولی از قبیل نشریه یا کتاب کاربرد دارد.

تغییر اطلاعات

تغییر اطلاعات به این معناست که اپراتور بتواند در حین انجام پروسه چاپ، براحتی اطلاعات را تغییر دهد و تیراژهای چاپ نشده را با اطلاعات دیگری پر کند. در روش چاپ افست این امر ممکن نیست. زمانی که اپراتور اطلاعات را برای دستگاه چاپ تعریف می کند و برگه ها را درون آن قرار می دهد، تا پایان کار چاپ، اطلاعات یکسان و بدون تغییرات چاپ می شود. اما در روش دستگاه دیجیتالی می توان به راحتی اطلاعات را تغییر داد. اگر در وسط فرآیند چاپ، اپراتور یا مشتری تصمیم به تغییر اطلاعات بگیرد، براحتی می توان آنها را تغییر داد. در این صورت نسخه های چاپ می تواند متفاوت با نسخه قبلی باشد. بنابراین می توان گفت چاپ دیجیتالی در این مورد بر روش افست برتری دارد.

نوع سطوح مورد چاپ

بهترین روش زمانی انجام می شود که بتوان به راحتی بر روی هر سطحی کار چاپ را انجام داد. در روش افست می توان از هر نوع کاغذی استفاده کرد و جنس یا گرماژ تاثیری در کیفیت چاپ ندارد. اما در روش چاپ دیجیتال باید از کاغذهای مخصوص استفاده شود. برای مثال تنها کاغذهای ۶۰ تا ۱۰۰ گرمی مناسب دستگاه دیجیتال است. اما در رابطه با سطوح چاپ می توان گفت، از روش چاپ دیجیتال برای طراحی بر روی کاغذ دیواری، لوازم تحریر، بنر و … نیز استفاده می شود که البته وزن و سایزهای آنها مشخص شده است.

کیفیت و دقت چاپ

برای چاپ های تک، روش چاپ دیجیتال کیفیت بهتری دارند اما این روش برای چاپ هایی که بیشتر از ۴ رنگ داشته باشند، مناسب نیست. در حالی که در روش افست، چاپ های ۴ رنگ بهتر از روش دیجیتال است. دقت در هر دو روش چاپ نیز به اپراتور و تنظیمات دستگاه بستگی دارد و به روش چاپ ارتباطی ندارد.

منبع : چاپ نمونه

 

نوشته های مرتبط