تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو (فلکسو گرافی) چیست؟

چاپ فلکسو نمونه‌ای از فرایند چاپ است که با بهره‌گیری از یک صفحه انعطاف‌پذیر بنام کلیشه که از جنس ژلاتین یا لاستیک بوده عمل چاپ صورت می‌گیرد. این چاپ دراصل نسخه مدرنی از لترپرس است که می‌تواند برای چاپ بر روی تقریباً هر نوع بستر، از جمله فیلم‌های پلاستیکی، فلزی، سلفون و کاغذ مورد استفاده قرار گیرد.
به دلیل استفاده از فرم انعطاف پذیر برای چاپ از واژه فلکسو گرافی از flexible به معنای انعطاف پذیر گرفته شده است .
عمده ترین استفاده چاپ فلکسو چاپ لفاف بسته بندی ، روزنامه ، برچسب و لیبل ، کیسه های نایلونی ، کاغذ دیواری و فویل های بسته بندی می باشد. پلیت های فلکسو گرافی با لاستیک های ولکانیزه شده و یا با پلیمرهای حساس به اشعه ی ماورای بنفش تهیه میشود پلیت های فلکسو حالت ارتجاعی و منعطف دارند .

معرفی اجزای تشکیل دهنده ماشین چاپ فلکسوگرافی

بخش رول بازکن در مقایسه با بخش چاپ، رول جمع کن و یا خشک کن یک ماشین چاپ ، جزو بخش های ساده ماشین محسوب می شود. قسمت رول بازکن ماشین چاپ فلکسو چندین هدف را تأمین می کند:
رول بازکن وسیله ای است برای قرار گرفتن رول چاپ نشده، یا رول سفید لفاف بر روی ماشین چاپ. این رول روی یک محور یا shaft قرار می گیرد. سپس این محور به وسیله هوا باد شده یا با یک پیچ بی سر یا آلن سفت می شود تا رول را در جای خود نگه دارد.
رول بازکن کشیدگی لازم را ایجاد می کند. این کشیدگی مقاومتی است که به رول اعمال می شود تا لفاف را سفت و کشیده نگه دارد و بسته به عرض، ضخامت و نوع لفافی که قرار است چاپ شود، متفاوت است. رول بازکن غالباً دارای دو محور و مکانیزم برای تعویض رول بدون توقف چاپ است. این تغییر رول ها را می توان دستی یا به طور خودکار انجام داد.

کنترل کشش رول بازکن

میزان کشش وارده بر لفاف خام را در طول مسیر خود از رول تا نورد کشنده ورودی که نزدیک اولین واحد چاپ قرار دارد، تعیین می کند. نورد کشنده نوردی است که در تماس با نوردی دیگر به صورت مدور به دور خود می چرخد. معمولاً یکی از این دو نورد لاستیکی است. نوردهای تماس دستگاه چاپ، برای کشیدن لفاف و کنترل کشش استفاده می شوند. در دستگاه های جدید فلکسوگرافی با استفاده از سیستم نورد رقصنده یا نورد تراگذار کشش ثابت نگه داشته می شود. نورد رقصنده وقتی تغییرات جزئی را در کشش حس می کند، به بالا و پائین حرکت می کند. نورد رقصنده این تغییرات را به سیستم ترمز منتقل می کند. نورد تراگذار نیز تغییرات کشش را حس کرده و این تغییرات را به سیستم ترمز منتقل می کند. این نورد در جای خود ثابت می ماند و کشش را مراقبت و کنترل می کند.

مسیر لفاف پیش از رسیدن به واحد چاپ

وقتی لفاف از قسمت کنترل کشش رول بازکن خارج شد، از میان تعدادی نوردهای میانی عبور می کند. این نوردها در دستگاه چاپ متداول بوده و معمولاً پیچ و تابی در لفاف به وجود نمی آورند. نقش این نوردهای میانی صاف کردن، تداوم بخشیدن یا هدایت کردن و فرستادن لفاف در طول مسیر حرکت خود در دستگاه چاپ است.

جرقه زدن رول

دستگاه های فلکسوگرافی را می توان به دستگاه اصطلاحاً جرقه زن لفاف مجهز ساخت. این سیستم سطح لفاف را تریتمنت یا قابل چاپ کرده و به آن بار الکتریکی القا می کند تا لفاف بتواند مرکب های چاپ ، لمینیت ها و چسب ها را جذب کند. دستگاه جرقه زن با القای بار الکتریکی به سطح لفاف در حال عبور، آن را تریتمنت می کند. معمولاً با این روش سطح فیلم بین٣٨ تا۴۵ داین (واحد کشش سطحی متریال) تریتمنت می شود.

ادامه مطلب…

 

“جهت استعلام قیمت چاپ و درخواست مشاوره و تماس توسط کارشناسان ما کلیک نمائید”

“فرم درخواست” 

نوشته های مرتبط
0 دیدگاه

[…] بخش چاپ انعطاف پذیر و ماشین های هلیوگراور و فلکسو به دلیل عدم جاذب بودن بستر چاپی مرکب ها و حلال ها نقش […]

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *