تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چگونگی توسعه جعبه های کارتنی

 

طراحی و توسعه کارتن با افزایش سریع در قرن معاصر ظاهر شد. در ابتدا به عنوان بسته بندی کاغذ یا تخته ظاهر شده اما در حال حاضر زمینه وسیعی از  ورقه ها ، طراحی و تولید ظروف مختلف را شامل می شود. با وجود تاریخ قدیمی و متنوع آن، کاغذ در حال حاضر بطور قابل توجه ای از چوب ساخته می شود. بیش از ۲۵ میلیون تن در هر سال برای مصرف جهانی تولید می شود. تخته کاغذی استفاده شده برای مصرف جهانی تولید می شود.

تخته کاغذی استفاده شده برای چین دادن و مقوای کارتن از کیفیت کمتری در مقایسه با کاغذ نوشتاری و چاپ می باشد، و این به واسطه روشی است که مقوای کارتن ساخته می شود. مقوا با درجه کیفیت پایین به وسیله آسیاب کردن چوپ در مقابل سنگ آسیابی که در آب غوطه ور است تولید تولید می شود ، بدین وسیله تمام چوپ در مراحلی مورد استفاده قرار میگیرد. تولید کاغذ با کیفیت خیلی بیشتر نیاز به تصفیه دارد و از واکنش های شیمیایی برای استخراج فیبرهای سلولزی از چوب استفاده می شود . در هر دو مورد، فیبرها روی یک شبکه پهن می شوند و بر اساس اصول وزنی مورد نیاز ساخته می شوند .

مقوای کارتن با کاغذ متفاوت است و این به خاطر وزن گرمی مواد است کاغذ از لحاظ ساختاری برای مقوای کارتنی ۱۶۰گرمی آماده سازی می شود اگرچه مقوای کارتن همیشه چندتایی است ولی کاغذ یک ورقه ای است بر اساس نیازمندی های خاص مقوا ، ا ز خمیر برای خصوصیات فیزیکی و بصری مواد پایانی استفاده می شود.

مراحل سفید سازی یک ظاهر سفید تمیز را تولید می کند و حال آنکه بیشتر مقواهایی که در چرخه دوباره قرار میگیرند و از کیفیت پایینی برخوردارند دارای یک رنگ قهوه ای هستند.مقوای کارتن تقریبا همیشه یک ماده چند لایه ای است که این خصوصیت از لحاظ چاپ ، قیمت، ظاهر و اجرا اهمیت دارد، متعاقبا لایه سطحی باید از کیفیت بالاتری برخوردار باشد تا برای چاپ گرافیکی که روی کارتن انجام می شود مناسب باشد و درحالی که مواد لایه های درونی باید از خمیری با درجه کیفیت پایین تری برخوردار باشد پشت مقوا اغلب شامل یک لایه حصاری است. البته این تنوع در لایه ها بر اساس نیازمندی های کارتن میباشد.کارتن های فریزری یا مایع مدرن دارای لایه های تقویتی اضافی فویل یا پلاستیک هم می باشد.

وقتی مقوا تولید می شود باید طی سه مرحله پیش برود تا تبدیل به کارتن می شود.تقریبا شش تخته مقوا با کیفیت های که درجه بندی شده از کاغذ باطله با کیفیت پایین تا خمیر شیمیایی سفید شده با کیفیت بالا برای ساخت کارتن  مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله اول از سه مرحله در تولید کارتن چاپ می باشد، که به موجب آن جوهرهای رنگی مختلف روی مقوا بکار گرفته می شود،براساس مراحل چاپ ،گرافیک مورد نیاز فراهم می شود و تصویر سازی مشخص توسط صاحب کار انجام می گیرد .چاپ تنها روش بکارگیری گرافیک روی یک کارتن نمی باشد.برچسبها و برجسته کاری هم یک واسطه بصری را فراهم می سازد. برچسب ها ممکن است مورد توجه قرار بگیرند. وقتی کیفیت مقوا در سطح استاندارد چاپ نباشد، برجسته کاری بوسیله پرس کردن مقوا بین یک قالب مثبت و منفی بدست می آید که بدین وسیله یه تصویر مهر گونه از قالب رو یمقوا نقش می بندد، که این کار نیز از ویژگی و زیبایی خاصی برخوردار است.

مرحله دوم برش قالب با کلیشه است ، جائی که مقوا خط زده می شوند توسط یک برش قالبی به اشکال مورد  نیاز طراح کارتن بوجود می آید این شکل اصلی کارتن  روی کارت های مسطح جدول بندی می شود و سایر اضافات آن در چرخه ایی دوباره بازیافت می شود. برای مرحله سوم و پایانی  کار ،جائی که آخرین کارها انجام می گیرد که کارتن از نظر ساختاری کامل شود .این مرحله شامل برش قالبی  پنلهای صفحات کاربرد چسب و ورقه ها یا پوشش دهی ،فراهم کردن مقوای کارتن با یک لایه محافظ در مقابل محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد. این می تواند متنوع باشد از محیطهای مربوط، گرم، فریزری، آبدار، خشک گرفته یا در معرض آلودگی های شیمیایی توسط گازها نور یا مایعات و یا تحت هر شرایط ممکنی قرار بگیرد.

طراح کارتن باید با دقت به نیازمندی های بسته بندی توجه کند زیرا آنها تحت تأثیر طبیعت، سبک و مواد طراحی قرار خواهند گرفت. برخلاف بسته بندی معمولی، طراحی کارتن نیاز به حفاظت ندارد  و این آزادی بیشتری را به طراحی و زرق و برق شکل ظاهری می دهد.اگرچه در حمل و نقل همه طراحی های کارتنی نیاز به بسته بندی های مسطح یا حفاظت دارند .

 

 

نوشته های مرتبط