تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

چیدمان چاپخانه

چیدمان کارگاه چاپ و طراحی آن مستلزم بررسی معیارهای استقرار ماشین آلات، داشتن فضای کافی برای کار و تجهیزات کمکی و فضا برای قرار دادن کار و انجام خدمات می باشد.

چیدمان مفید برای کارگاه چاپ اغلب به علت پیچیدگی تولید مشکل است. برخی از مواردی را که باید در این کار در نظر گرفت عبارتند از:

  • طراحی فرآیند: انتخاب ماشین آلات، نصب و نگهداری،
  • طراحی تسهیلات: تامین گرما، نور و برق، محل ذخیره کالا در محیط مناسب،
  • طراحی کارگاه: حفظ و نگهداری ساختمان ها و خدمات،
  • طراحی محصول: بار واحدها (ظرفیت، تکنولوژی و انعطاف پذیری)،
  • طراحی عملیات: سطوح کارکنان و روش های کار.

پیشنهاد میکنیم مطلب ” بررسی و مطالعه کار چاپخانه ” را نیز مطالعه نمائید

از مقدار فضای کافی متناسب با ضروریات ایمنی و بهداشت استفاده کنید. معنی آن ایجاد محیط کاری فشرده و تنگ نیست؛ بلکه شرایطی  را باید بوجود آوریم که از حرکت بیش از حد کارگران و جا به جایی مواد مورد نیاز جلوگیری کنیم. شرایط خوب کار و شکل محیط پاکیزه به افزایش تولید و انعطاف پذیری کمک کرده، روابط صنعتی مناسب را برقرار نموده و هزینه های تولید را پایین می آورد.

کنترل تولید باید به عنوان بخشی از چیدمان کارگاه در نظر گرفته شود. به هر حال واحد های مالی و مدیریت عمومی باید از سر و صدا و وقفه های مداوم به دور باشند.

مکان ذخیره مواد باید نزدیک مرکز مصرف باشد. مواد قابل اشتعال می بایست در مکان مجزا نگهداری شود. مشکلات مربوط به آلودگی، گرد و خاک، نور و حرارت، صدا، تهویه و کنترل رطوبت نیز باید در نظر گرفته شوند. چیدمان کارگاه باید مشکلات جا به جایی محصول را به حداقل برساند.

مزایای چیدمان مناسب کارگاه

مزایای چیدمان مناسب بیشتر شامل استفاده اقتصادی از تولید، مدیریت و فضای انبار می باشد. کارکنان در چیدمان مناسب راحت تر حرکت کرده و به همین علت خستگی آنها کاهش می یابد. حرکت مواد به حداقل رسیده و میزان کار انجام شده و هزینه های جا به جایی آنها کم می شود. بازده کار را راحت تر می توان کنترل کرد و مدیریت تولید موثرتر انجام خواهد شد. محیط بهتر، کارکنان را تشویق کرده و باعث غرور در آنها می شود. روابط بین کارکنان و کار بهبود می یابد و امکان وقوع حوادث نیز کمتر می شود. حتی اگر با تنظیم محیط و در جاهایی که امکان پذیر باشد فقط به برخی از مزایای فوق دست پیدا کنیم، نمی توان همه آنها را انجام شدنی دانست. زمان مناسب برای ارزیابی و تنظیم  جای دستگاه ها در زمان سازماندهی مجدد، جا به جایی کارگاه و یا نصب ماشین آلات جدید می باشد.

منبع : کتاب مدیریت چاپ
نویسنده : درک پورتر

چیدمان چاپخانه

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *