کاغذ

انواع کاغذ: بخش ۱

# کاغذ روزنامه استاندارد
این نوع عمدتا برای چاپ روزنامه استفاده میشود. در کاغذهای روزنامه قیمت پایین، گراماژ پایین و سرعت چاپ پذیری بالا اهمیت و ارجحیت بسیار بالاتری نسبت به کیفیت چاپ دارد. بیشتر کاغذهای روزنامه با دستگاههای افست رول بدون خشک کن چاپ میشوند. در ایران کاغذهای روزنامه ۸/۴۸ گرم بر مترمربع است. خمیرهای مکانیکی می توانند CMP، CTMP ، SGW و TMP باشند. ویژگیهایی مانند روشنی، ماتی، دانسیته، رنگ، جذب مرکب، مقاومت در مقابل کشش و پارگی حائز اهمیت است. مقاومت در مقابل کشش و پارگی برای بهبود قابلیت عبور کاغذ در ماشین چاپ و افزایش سرعت و کاهش توقف ناگهانی دستگاهها در چاپ نشریات پر تیراژ که دارای محدودیت زمانی هستند اهمیت زیادی دارد.

# کاغذ روزنامه بهبود یافته
از این کاغذ برای چاپ روزنامه با کیفیت بالا و چاپ مجدد، پیوستها، ضمیمه های همراه با روزنامه، هفته نامه ها، کتابهای جیبی و برخی مجلات استفاده می شود. گراماژ بین ۳۶ تا ۷۰ گرم بر مترمربع است. البته بیشتر بین ۵۲ تا ۵۵ گرم بر مترمربع استفاده می شود. این کاغذها نسبت به کاغذ روزنامه استاندارد سنگین تر، براق تر، محکم تر، سفت تر و به طور کل اصلاح شده تر است و مقدار خمیر شیمیایی به کار رفته در ساخت آنها بیشتر است. این نوع عمدتا با دستگاه افست رول و فلکسو چاپ میشوند.

# کاغذ خودکپی یا کاربن لس (Carbonless)
خود کپی در انواع سفید و رنگی تهیه می شود ، که با پوشش مخصوصی می توان نقش هایی به رنگ سیاه و آبی را در زمان وارد شدن فشار بر روی آن به کاغذ زیری منتقل کرد. خود کپی به صورت ورق یا رول عرضه می شود و گرماژ آن بین ۴۰ تا ۲۴۰ گرم در هر متر مربع است.

# کاغذ دفترچه تلفن (TD)
از این نوع روزنامه برای تولید کتابهای راهنما و دفترچه تلفن که تعداد صفحات زیاد دارند و بایستی وزن و حجم کمی داشته باشند استفاده میشود. این کاغذها گراماژ بین ۲۸ تا ۴۰ گرم بر مترمربع را دارند و عمدتا با الیاف دسته اول (بازیافته نباشد) تولید میشود تا مقاومت زیادی برای چاپ و عبور از ماشین چاپ داشته باشند.

# کاغذ فتوکپی (Duplicators)
این نوع به منظور استفاده در دستگاه های فتوکپی ساخته و معمولا از نوع گلاسه تهیه میشود. کاغذ فتوکپی به رنگ سفید و یا در رنگهای دیگر ساخته میشود که به شکل ساده و یا با خطوط موازی با آب نقش تهیه میشود و به صورت ۷۰ یا ۸۰ گرمی تولید میشود.

# کاغذ پوستر (MG Poster)
این نوعدارای سطح صاف و براق در یک رو و سطح زبر و خشن در طرف دیگر است، سطح آن در کارخانه براق می شود . انواع مختلفی از این کاغذ در بازار وجود دارد که برای مصارف بسته بندی استفاده دارد . معروف ترین نوع آن که برای چاپ مصرف می شود ، در جهان با نام کاغذ پوستر شهرت دارد که سطح براق آن را چاپ کرده و از طرف زبر و خشن آن به منظور چسباندن پوستر بر روی تابلو استفاده می کنند. گرماژ این نوع از ۷۰ تا ۱۷۰ گرمی در هر متر مربع متغیر است.

# کاغذهای هنری
جزء کاغذهای چاپی با بالاترین درجه کیفیت هستند. با گراماژ بین ۱۰۰ تا ۲۳۰ گرم برمترمربع که به شکل شیت و به دو صورت مات و براق تولید میشود.

# کاغذ کالک
کاغذ رسم مرغوب، سبک و نیمه شفاف که از خمیر الیاف بلند پنبه با ترکیبی از خمیر پنبه و خمیر شیمیایی تهیه میشود. و شفافیت آن به خاطر پالایش طولانی خمیر یا پالایش خمیر با روغن یا رزین سنتزی حاصل میشود.

# کاغذهای با پوشش کم وزن
گراماژ ۵۵ تا ۱۲۵ گرم بر مترمربع است و بیشتر به صورت ورقی و کمی به صورت رول تهیه میشود. و گاهی به صورت یک رو پوشش دار نیز تولید میشود.  ادامه مطلب

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *