تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد ۸
تهران , میدان فاطمی , خیابان جویبار , کوچه میرهادی شرقی , پلاک ۱۹ , واحد 8
02188921613

کمبود مواد اولیه در صنعت چاپ

مشکلات صنعت چاپ از کجا شروع شد؟

در شرح مشکلات این حوزه، ابتدا این سئوال مطرح می‌شود که مشکلات صنعت چاپ از کجا شروع شد؟ آیا تحریم‌ها در این میان موثر بوده و یا سوء استفاده‌های داخلی؟

رئیس اتحادیه صنعت چاپ که در نشستی خبری با رسانه‌ها گفت‌وگو کرد تحریم‌های پیش آمده را در بازار ایران اثرگذار دانست و گفت: مشکل اصلی صنعت چاپ، کاغذ نیست و مواد مصرفی و اولیه به عنوان اصلی‌ترین چالش این صنعت به شمار می‌رود.

در این نشست احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگرافی نیز با بیان اینکه ۸۵ درصد از مواد اولیه و تجهیزات صنعت چاپ وارداتی است، گفت: در مورد کاغذ با مشکلات داخلی روبه رو هستیم و خودمان در این خصوص مشکل آفرینی می‌کنیم، در این بخش خودتحریمی داریم.

کاغذهای انبارنشین

وقتی صحبت از صنعت چاپ به میان می‌آید نام نخستین نهاده‌ای که به ذهن می‌رسد “کاغذ” است، هرچند کاغذ اصلی ترین ماده در صنعت چاپ محسوب می‌شود اما از انواع مقواها و محصولات مرتبط که در صنایع مختلف بسته بندی کاربرد دارند نیز نباید گذشت که بخش زیادی از این مواد کاربردی امروز تحت تأثیر شرایط حاکم بر بازار ارز انبارنشین شده و چاپخانه‌داران برای کار و تولید در انتظار ورق، ورق این محصولات هستند. این اوضاع در اصفهان نیز دیده می‌شود و فعالیت صنف چاپخانه‌داران را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است.

پیشنهاد می کنیم مطلب ” مشکلات توزیع ارز کاغذ ” را نیز مطالعه نمایید.

کمبود مواد اولیه در صنعت چاپ

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان با انتقاد از شرایط حاکم بر بازار صنعت چاپ گفت: کاغذ به عنوان نهاده اولیه و اصلی‌ترین ماده در بحث صنعت چاپ مطرح است اما در کنار کاغذ از مقوا نیز باید نام برد که بخش عمده‌ای از فعالیت ما مرتبط با این محصول است.

محمدعلی انصاری پور به کمبود مواد اولیه اشاره کرد و افزود: وقتی مواد اولیه نباشد، تولید در این بخش متوقف می‌شود، به دنبال مشکلاتی که در بخش کاغذ ایجاد شده صنف ما نیز با رکود و تعطیلی عجیب روبرو شده و امیدواریم که دولت مردان به فکر تهیه این مواد اولیه باشند.

کارخانه‌هایی نیازمند مواد اولیه

«کاغذ به عنوان کالایی اساسی و استراتژیک و در گروه یک کالایی قرار دارد و اولویت واردات این کالا محرز است…» وی با اشاره به این موضوع ادامه داد: کشور ما تولیدکننده کاغذ نیست چون در منطقه خشکی قرار داریم اما همین چند کارخانه نیز برای تولیدات خود نیازمند ورود مواد اولیه هستند، آنها هم نمی‌توانند صنعت چاپ را با همه نیازهایش تأمین کنند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اصفهان تصریح کرد: اگر همین چند کارخانه نیز با تمام توان کار کنند شاید بتوانند فقط ۲۰ درصد نیاز بازار را تأمین کنند.

سودجویان به دنبال کسب منفعت

اما علت چیست؟ این سئوالی است که امروز برای بسیاری از فعالان صنف چاپ ایجاد شده است که البته خود نیز پاسخ آن را بیان می‌کنند. موسوی یکی از فعالان این حوزه به خبرنگار تسنیم گفت: مشکل ما تأمین مواد اولیه است، بخش عمده‌ای از این موضوع نیز به عدم نظارت مسئولان امر برمی‌گردد.

وی ادامه داد: اگر از ابتدا بر بحث ورود کالا و توزیع آن نظارت دقیق‌تری صورت می‌گرفت شرایط کنونی پیش نمی آمد و یا حداقل مقابله با سوء استفاده کنندگان راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گرفت، نه اینکه امروز عده‌ای سودجو اجناس اساسی را انبار کرده و در انتظار زمانی برای عرضه باشند که منفعت خود آنها را تأمین کند.

بحران‌های ارزی ناشی از عدم نظارت حاکمیتی

انصاری پور رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان با تأکید بر نظارت دولت بیان کرد: بحران‌های ارزی که طی چند ماه اخیر به آن دچار شدیم به دلیل عدم نظارت بخش حاکمیتی است.

وی افزود: شاهد بودیم کسی که ارز را گرفته بود و باید کاغذ وارد می‌کرد به جای گشایش اعتبار برای ورود کاغذ، کالای دیگری را وارد کرده است، این در حالی است که انبارهای موجود شامل کاغذهایی بود که قبل از ارز ۴۲۰۰ تومانی پر شده بود.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان در بیان راهکارهای حل مشکلات موجود، گفت: اگر کار در دست متخصص و اهل فن باشد هم از رانت جلوگیری می‌شود و هم نظارت دقیق‌تری صورت می‌گیرد، اما اگر بخواهند سهمیه‌ای را در اختیار فرد یا نهادی قرار دهند که کاغذ را وارد کرده و بفروشد فساد ایجاد شده، همان چیزی که امروز در جامعه مشاهده می‌کنیم.

هنوز کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست ما نرسیده است

او با بیان اینکه تا این ساعت، هنوز کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست ما نرسیده است، تصریح کرد: در این شرایط با ارز بیش از ۱۰ هزار تومانی قیمت این کالا محاسبه می‌شود.

توقف فعالیت‌های بسته بندی کالاهای مختلف از جمله محصولات بهداشتی، دارو و… از جمله دیگر علل مشکلات حاکم بر بازار کاغذ است، انصاری پور با اشاره به این موضوع بیان کرد: بسته بندی بخشی از صنعت چاپ است و زمانی که تولید متوقف شود بسته بندی نیز با مشکل روبرو می‌شود، همان طور که امروز بسیاری از کارخانه‌ها دچار این مشکل شده‌اند.

او ادامه داد: دارو و مواد غذایی از این موضوع تاثیر گرفته‌اند و فعالیت کارخانه‌ها دچار مشکل شده است، به عنوان نمونه بسته بندی دستمال کاغذی نیز با مشکل روبرو شده چرا که مقوا موجود نیست.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان تصریح کرد: اگر با این قیمت‌های موجود در بازار تأمین مواد اولیه، کالاها بسته بندی شوند، این اجناس با قیمت نجومی به دست مردم می‌رسد و نارضایتی ایجاد می‌کند.

بازار آشفته صنعت چاپ نیازمند درمان

دولت کاغذ را به عنوان کالای اساسی معرفی کرده است اما براساس گفته‌های فعالان و متخصصان این صنف، سیکل واردات و توزیع براساس میزان عرضه و تقاضا عمل می‌کند، این خود در شرایط عادی پروسه‌ای ۴،۵ ماهه را می‌طلبد، اگرچه بازار در شرایط مختلف، با کاهش یا افزایش عرضه و تقاضا روبرو شده اما امروز شرایط از مرز حساسیت همیشگی گذشته و انبارهای پر از کاغذ، عدم تأمین مواد اولیه و نرسیدن محصول به دست چاپخانه دار فعالیت در حلقه توزیع کالاها را با مشکل بسیاری روبرو کرده است، مشکلاتی که اگر راه چاره‌ای برای آنها یافت نشود بحران به دنبال خواهد داشت.

کمبود مواد اولیه در صنعت چاپ

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *